Rozpieracze ramieniowe – czym się charakteryzują i do czego służą?

Rozpieracze ramieniowe to profesjonalny sprzęt ratowniczy, który stanowi podstawowe wyposażenie jednostek straży pożarnej i nie tylko. Produkty te służą do torowania sobie drogi do osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, przemysłowych i innych. Od jakości i wydajności rozpieraczy zależy dynamika i skuteczność prowadzonej akcji ratunkowej. Sprawdź, czym dokładnie charakteryzuje się ten sprzęt oraz do czego służy.

Czym charakteryzują się rozpieracze ramieniowe?

W dużym uproszczeniu rozpieracze ramieniowe konstrukcyjnie przypominają wielkie nożyce. Ich ramiona pozwalają na skuteczne przecinanie i odginanie różnego rodzaju materiałów, w tym przede wszystkim karoserii samochodu lub obudowy maszyny. Ze względu na to rozpieracze muszą cechować się wysoką wytrzymałością eksploatacyjną oraz niezawodnością w działaniu. Od tego zależy skuteczność akcji ratunkowej, a także bezpieczeństwo samego ratownika.

Obecnie standardem na rynku są rozpieracze hydrauliczne o ergonomicznej budowie i dużej mocy rozpierania. To wygodny wybór, który szybko doceni każdy strażak. Kupując rozpieracz, warto zwrócić uwagę na sprzęt od renomowanych producentów (np. Holmatro), którzy gwarantują spełnienie najwyższych rynkowych standardów. Często tego typu rozwiązania posiadają dodatkowe funkcjonalności, w tym diody LED czy też technologie przyspieszające pracę.

Jakie jest ich zastosowanie?

Na co dzień rozpieracze kolumnowe znajdują szerokie zastosowanie w działaniu jednostek straży pożarnej. Najczęściej wykorzystywane są do torowania sobie drogi do osób poszkodowanych w wypadkach samochodowych, kolejowych czy też przemysłowych. Zadaniem strażaka jest szybkie przecięcie karoserii pojazdu lub obudowy maszyny, przy jednoczesnym dbaniu o bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego. Rozpieracz poradzi sobie także z innymi elementami konstrukcyjnymi maszyn, a także przydaje się w przypadku radzenia sobie z klęskami żywiołowymi. Bez wątpienia powinien znaleźć się na wyposażeniu jednostek straży pożarnej. Sprawdzone rozpieracze ramieniowe znajdziesz w ofercie Delta Service.