Pompa hydrauliczna – kiedy będzie pomocna?

Pompa hydrauliczna to urządzenie zasilające napęd hydrauliczny za pomocą oleju pod wysokim ciśnieniem. Jest często spotykana w dużych maszynach stacjonarnych (np. dźwigach), jak i sprzęcie budowlanym czy wózkach widłowych. Zasila również narzędzia hydrauliczne jednostronnego działania (np. przecinaki do lin).

Pompa hydrauliczna – mechanizm działania i rodzaje

Pompa hydrauliczna to urządzenie, które zamienia energię mechaniczną (dostarczaną przez silnik elektryczny lub spalinowy) na hydrauliczną. Zasila układ hydrauliczny za pomocą cieczy roboczej (najczęściej specjalnego oleju), która jest tłoczona do instalacji z właściwą wydajnością i pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu ciecz docierająca do konkretnego mechanizmu napędza go, umożliwiając działanie konkretnego urządzenia.

Wyróżnia się kilka rodzajów pomp hydraulicznych: zębate, wielotłoczkowe (osiowe i promieniowe), łopatkowe oraz śrubowe.

Jakie zastosowanie mają pompy hydrauliczne?

Pompy hydrauliczne jako jeden z najważniejszych elementów systemu hydraulicznego, zmieniającego energię kinetyczną w hydrauliczną znajdują szerokie zastosowanie. Są obecne wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się urządzenia hydrauliczne, czyli w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, motoryzacyjnym, chemicznym czy elektronicznym.

Ze względu na powszechne zastosowanie we współczesnym przemyśle, na rynku pojawia się  wiele różnych pomp hydraulicznych. Jednym ze znanych producentów tego typu urządzeń jest firma Holmatro. W jej ofercie znajdują się m.in. pompy silnikowe, ręczne oraz spalinowe.

Kiedy mogą być pomocne? Przykładowo pompa hydrauliczna Holmatro PA 18 F 2 (nożna pompa 2-stopniowa) przydaje się podczas pracy z różnymi narzędziami hydraulicznymi, a po wyposażeniu w zawór dwustronny również z narzędziami dwustronnego działania.

Z kolei pompa hydrauliczna Holmatro jest lekka i kompaktowa co ułatwia jej użytkowanie w dowolnym miejscu. Świetnie nadaje się do zasilania narzędzi hydraulicznych jednostronnego działania (np. cylindrów, przecinaków do lin).