Ile wypadków przydarza się rocznie na polskich drogach?

Nie ma dnia, żeby w telewizji nie podano, że doszło do wypadku drogowego. Kolejne zmiany w przepisach ruchu drogowego i surowsze kary mają skłonić kierowców do rozwagi na drodze. Czy przynoszą one spodziewane zmiany?

Statystyki dotyczące wypadków drogowych z ostatnich lat

Ile wypadków przydarza się rocznie na polskich drogach? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zajrzeć do statystyk publikowanych co roku przez Komendę Główną Policji. Według nich, w ostatnich latach doszło do następującej liczby wypadków drogowych:

  • 30 288 w roku 2019,
  • 23 540 w roku 2020,
  • 22 816 w roku 2021.

Ile z nich było wypadkami śmiertelnymi? W 2019 roku zginęło w nich 2 909 osób, w 2020 roku – 2 491 osób, a w 2021 roku 2 245 osób. Widzimy więc wyraźną tendencję spadkową zarówno jeśli chodzi o liczbę wypadków, jak i liczbę ofiar śmiertelnych. 

Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych w Polsce

 W 2021 roku ponad 20 000 wypadków powstało z winy kierującego pojazdem – najczęściej w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu. Nie zawsze wypadek spowodowany jest przez kierowcę. W 2021 roku ponad 1 000 wypadków powstało z winy pieszych. Najczęściej wynikało to z nieostrożnego wejścia na jezdnię, przed jadącym pojazdem. Ważnym czynnikiem jest też alkohol. Z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że w 10% przypadków w wypadku uczestniczy użytkownik dróg (kierujący, pieszy, pasażer) będący pod wpływem alkoholu.

Sprzęt ratowniczy

Skuteczność akcji ratowniczych dla poszkodowanych w wypadkach drogowych zależy w głównej mierze od czasu reakcji świadków zdarzenia i służb ratunkowych. Ważny jest również sprawny i skuteczny sprzęt, który pomaga na miejscu zdarzenia. W wielu przypadkach konieczne jest zastosowanie takich narzędzi jak:

  • nożyce hydrauliczne – służą do skutecznego przecinania wzmocnionych struktur nadwozi. Są podstawowym narzędziem służb ratowniczych.
  • rozpieracze hydrauliczne – pozwalają na uzyskanie szybkiego dostępu do poszkodowanych np. służą do wyważania drzwi w pojazdach.
  • rozpieracze teleskopowe – mają większy skok w porównaniu do innych narzędzi ratowniczych. Dzięki temu pomagają zwiększyć rozmiary szczelin i otworów, które zostały zrobione rozpieraczami.
  • narzędzia kombi – to sprzęt szybkiego reagowania. Oznacza to, że używa się go w pierwszej fazie działań ratowniczych podczas wypadków. Ich zaletą jest wszechstronność.
  • poduszki podnoszące – są niezbędne w pracy służb ratowniczych, ponieważ ułatwiają wydobycie ofiar wypadków uwięzionych pod pojazdami.

To oczywiście nie wszystkie narzędzia, które są wykorzystywane w czasie akcji ratowniczych. Ten sprzęt musi być odpowiednio przechowywany i regularnie sprawdzany. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek problemy z jego działaniem, powinien zostać poddany profesjonalnemu serwisowi.