Hot Stick – przed czym może Cię uchronić? Jak wybrać dobry Hot Stick?

Popularne Hot Sticki to profesjonalne detektory prądu, które służą do wykrywania urządzeń znajdujących się pod wysokim napięciem. Ze względu na swoją skuteczność i uniwersalność, mają szeroki potencjał zastosowania. Wykorzystują je m.in. profesjonalne zespoły ratownicze, straż pożarna, policja, przedstawiciele przemysłu czy też osoby obcujące z materiałami niebezpiecznymi. Przed czym uchroni Cię Hot Stick i jak wybrać dobrej jakości urządzenie?

Czym jest Hot Stick?

Hot Stick to urządzenie małych rozmiarów, które służy do wykrywania wysokiego napięcia elektrycznego. Za takie uważa się to przekraczające 12 V. O jego wykryciu Hot Stick informuje użytkownika za pomocą sygnału dźwiękowego i świetlnego. Dzięki temu nie ma potrzeby bezpośredniego dotykania niebezpiecznych stref. Im zagrożenie jest bliżej, tym sygnał ostrzegawczy jest bardziej wyraźny. Ze względu na specyfikę działania, Hot Sticki przeznaczone są do użytku profesjonalnego. Standardowo urządzenia posiadają ustalany przez użytkownika zakres częstotliwości pracy, a także zasilanie akumulatorowe lub na podstawie baterii.

Przed czym uchroni Cię Hot Stick?

Dobrze wybrany Hot Stick uchroni Cię przed wieloma zagrożeniami. Przede wszystkim nie będzie potrzeby dotykania niebezpiecznych powierzchni, które znajdują się pod wysokim napięciem. Podczas akcji ratowniczych pozwalają na szybkie oględziny miejsca wypadku komunikacyjnego. Straż pożarna wykorzystuje Hot Sticki do lokalizacji przewodów elektrycznych i metalu podczas akcji ratowniczych. Ponadto wykorzystuje się je m.in. podczas kontroli odcięcia zasilania prądu, pracy z materiałami niebezpiecznymi czy też w przemyśle. Głównym zadaniem Hot Sticka jest wykrycie wysokiego napięcia i uchronienie użytkownika przed porażeniem prądem.

Jak wybrać dobre urządzenie?

Przed zakupem Hot Sticka warto dokładnie zapoznać się z jego parametrami technicznymi. Dobrej jakości detektor prądu posiada wysoką i regulowaną czułość, zwiększony zakres częstotliwości podawanej w Hz oraz przystosowany jest do pracy w różnych warunkach atmosferycznych. Pod uwagę weź także czas pomiaru, żywotność baterii, a także wagę Hot Sticka. To wszystko wpłynie na wygodę jego eksploatacji i niezawodność. Przed sfinalizowaniem zakupu warto zapoznać się z opiniami użytkowników lub skonsultować się ze specjalistą.