Geofon – do czego służy? Jak wybrać dobry model?

Geofon to urządzenie pozwalające dowiedzieć się, co dzieje się pod ziemią. Dzięki temu znajduje szerokie zastosowanie. Wykorzystywany jest nie tylko przez geologów czy sieci wodociągowe do lokalizacji wycieku wody. Jest bardzo pomocny również w przypadku poszukiwań ofiar trzęsień ziemi, wybuchu w kopalni itp. 

Jak działa i do czego służy geofon?

Upraszczając, geofon to urządzenie, które przekształca drgania akustyczne w impulsy elektryczne. Gdy dojdzie do katastrofy (np. wybuchu w kopalni), zawalona konstrukcja przenosi dźwięk wytwarzany przez ofiary uwięzione pod ziemią. Następnie akustyczne i sejsmiczne czujniki przetwarzają te drgania na sygnały wizualne i dźwięki umożliwiające zlokalizowanie ofiar katastrofy.

Dzięki temu bez użycia ciężkiego sprzętu czy angażowania w poszukiwania dużej liczby osób można namierzyć ofiary katastrofy i rozpocząć akcję ratunkową. Im szybciej będzie można ją rozpocząć, tym lepiej. W przypadku poszukiwania osób uwięzionych pod zawalonymi konstrukcjami każda minuta się liczy. Poza tym korzystanie z geofonu pozwala zaoszczędzić nie tylko cenny czas, ale i pieniądze potrzebne na zaangażowanie ciężkiego sprzętu i dużej liczby ratowników w akcję ratunkową.

Geofon znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku poszukiwania ofiar trzęsienia ziemi, wybuchu w kopalni itp. Jest to urządzenie używane również przez firmy zajmujące się pracami geologicznymi, budowlane, a także sieci wodociągowe.

Jak wybrać dobry model?

Poszczególne modele tego typu urządzenia różnią się od siebie czułością, opornością cewki, współczynnikiem tłumienia, częstotliwością własną i maksymalną. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję o zakupie, zwróć uwagę na te parametry.

Geofon to urządzenie, które spełnia bardzo ważne zadanie. W związku z tym wysoka jakość gwarantująca sprawne działanie jest najważniejsza. Przemyśl na spokojnie zakup i zapoznaj się ze specyfikacją różnych urządzeń. W naszej ofercie znajdziesz Geofon Delsar Life Detector LD3 Mini, czy Geofon Delsar LifeDetector™ LD3 ceniony przez grupy poszukiwawczo-ratownicze z różnych krajów.